Europa-Parlamentet har allerede godkendt direktivet om ligebehandling, som er blevet fremsat af EU-Kommissionen. For at direktivet kan træde i kraft, skal alle 27 EU-lande vedtage forslaget enstemmigt i Ministerrådet. Derfor er det vigtigt, at alle lande stemmer for.
Mange medlemsstater bidrager imidlertid ikke konstruktivt til forhandlingerne. Blandt andre Tyskland, Tjekkiet og Holland er imod direktivet, og Danmark har heller ikke været klar i sin støtte.
Lande som Danmark og Holland bekymrer sig f.eks. om omkostningerne ved ligebehandling af handicappede. Amnesty peger på, at de sociale og økonomiske omkostninger ved eksklusion og diskrimination af bestemte befolkningsgrupper imidlertid risikerer at være langt højere, fordi det resulterer i manglende adgang til uddannelse, arbejde og sundhed.
Læs mere om forslaget til et EU-direktiv om ligebehandling her
Skriv under: Stop anti-homolov i Uganda
Støt Amnestys krav om, at 'anti-homoseksualitetsloven' ikke bliver vedtaget og gjort til gældende lov i Uganda. Skriv under nu! Læs mere
Deltag i Copenhagen Pride
Amnesty deltager for tredje år i træk i Copenhagen Pride, denne gang for at sætte fokus på homoseksuelles rettigheder i Uganda. Gå med i Amnestys optog i Copenhagen Pride og vær med til at samle underskrifter mod den ugandiske anti-homolov. Priden finder sted i København den 21. august. Læs mere