3 millioner medlemmer verden over Bliv medlem nu

 
 
 
 

Europæiske læger fordømmer dødsstraf

 

09 jul, 2009, kl 14:40Den europæiske lægeforening CPME har netop vedtaget en resolution, der fordømmer brugen af dødsstraf. Dermed har de nationale lægeforeninger i Europa i fællesskab taget klart stilling til spørgsmålet om retten til liv. Det sker efter pres fra Amnesty Internationals danske lægegruppe.

 

Den fælleseuropæiske lægeforening CPME bakker nu aktivt op om kravet om et globalt forbud mod dødsstraf. I en resolution fra CPME hedder det, at "CPME fordømmer al brug af dødsstraf". Resolutionen er vedtaget på foranledning af Amnesty Internationals danske lægegruppe, der gentagne gange har opfordret CPME til at indtage samme standpunkt, som de fem nordiske lægeforeninger i fællesskab vedtog at gøre i 2004.

"Amnesty International betragter CPME's beslutning som endnu et vigtigt skridt på vejen mod en total afskaffelse af dødsstraffen. Lægernes rolle i henrettelser er i de senere år blevet diskuteret meget på grund af den stigende brug af dødelige indsprøjtninger i for eksempel USA og Kina. Derfor er denne resolution et utrolig vigtigt signal om, at læger ikke accepterer dødsstraf", siger læge Niels Ingerslev fra Amnesty Internationals lægegruppe.

Sidste år blev mindst 2.390 mennesker henrettet i 25 lande, mens yderligere mindst 8.864 mennesker i 52 lande blev idømt dødsstraf. Fem lande tegnede sig for 93 procent af alle henrettelser sidste år: Kina, Iran, Saudi Arabien, USA og Pakistan. I gennemsnit blev syv mennesker henrettet hver eneste dag.

Da Amnesty International indledte sin kampagne mod dødsstraf i 1977, havde kun 16 lande afskaffet dødsstraffen. I dag har 138 lande afskaffet dødsstraf - enten ved lov eller i praksis. Europa er tæt på at være dødsstraffri zone, men der mangler ét land: Hviderusland.

"Med CPME's beslutning er der endnu mere grund til, at EU og Rusland i fællesskab lægger pres på Hviderusland for at afskaffe denne grusomme strafmetode", siger Ole Hoff-Lund, der er pressechef i Amnesty International.

Yderligere information

Kontakt venligst pressechef Ole Hoff-Lund, telefon 26 83 81 84, eller læge Niels Ingerslev, telefon 20 71 83 06.

 
 
 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/stjerner-saetter-ny-lyd-til-bob-dylan
Stjerner sætter ny lyd til Bob Dylan

03 feb Bob Dylans sange bliver i den grad genoplivet på ny firedobbelt CD ... Læs mere

 
 
Yemen - et år efter oprøret

03 feb For et år siden, den 3. februar 2011, gik titusinder på gaden i Yemens hovedstad Sana’ ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/rusland-blokerer-fn-handling-over-syrien
Rusland blokerer FN-handling over for Syrien

01 feb Amnesty har gentagne gange opfordret FN til at skride til handling ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/vabenkontrol/fatal-mangel-pa-lovgivning-om-vabenhandel
Fatal mangel på lovgivning om våbenhandel

30 jan Utilstrækkelig kontrol med den internationale våbenhandel er skyld ... Læs mere

 
 
Tortur og drab på fanger i Libyen ude af kontrol

27 jan Amnestys researchere afslører tortur og mishandling i Libyens fængsler. Det går især u ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/danske-nyheder/dansk-dom-forsvarer-retten-til-demonstrere
Dansk dom forsvarer retten til at demonstrere

25 jan Politi og demonstranter ved klimatopmødet COP15, København 2009. Ø ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/egyptiske-partier-vil-ikke-garantere-kvinders-rettigheder
Egyptiske partier vil ikke garantere kvinders rettigheder

24 jan Egyptiske kvinder protesterer på Tahrir-pladsen i Kairo den 1. apr ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/anklagerne-mod-russisk-menneskeretsforkaemper-droppet
Anklagerne mod russisk menneskeretsforkæmper droppet

23 jan Oleg Orlov ved en mindebegivenhed for sin dræbte kollega, Natalia ... Læs mere

 
 
http://www.amnesty.dk/nyhed/tunesien/tunesien-menneskerettigheder-halter-stadig
Tunesien: Menneskerettigheder halter stadig

14 jan Tunesiske demonstranter i hovedsatden Tunis, februar 2011.Et år ef ... Læs mere

 
 
Israel vil fængsle flygtninge i årevis

13 jan Israel har vedtaget en ny lov, der kan fængsle asylansøgere i årevis. Det er i strid m ... Læs mere

 
 
 
 
 
 

Vær med i Amnestys sms-netværk og red liv med din mobil.

Billed-CAPTCHA
26019 er med i netværket

Lifeline form

260190