Sakineh Mohammadi blev 15. maj 2006 dømt for at have haft et "udenomsægteskabeligt forhold" med to mænd. Hun blev straffet med 99 piskeslag.
Siden da blev hun beskyldt for utroskab i september 2006 under en retssag mod den mand, der anklagedes for mordet på hendes mand. I denne retssag trak Sakineh Mohammadi sin tidligere ”tilståelse” tilbage og nægtede sig skyldig i anklagerne om utroskab, da tilståelsen i sin tid, ifølge hende, var givet under tvang.
Vi sende i tirsdags en SMS aktion ud, for at indsamle underskrifter til fordel for Sakineh Mohammadi. 9817 Danskere skrev under på, at hun skal benådes. Underskrifterne er sendt til de Iranske myndigheder. TAK til alle der deltog.
To ud af fem dommere fandt hende uskyldig og bemærkede at hun allerede var blevet pisket som straf, samt påpegede at de ikke synes, at der var det nødvendige bevis for utroskab i sagen mod hende.
Tre af dommerne, heriblandt formanden for dommerkomiteen, fandt hende skyldig på baggrund af ”dommerens kendskab”, en særlig paragraf i iransk lov, der gør det muligt for dommerne at foretage subjektive og skønsmæssige vurderinger af skyldsspørgsmål, selv i sager hvor der ikke er præsenteret håndfaste beviser. Sakineh Mohammadi blev således dømt til døden ved stening af flertallet af de fem dommere.
Hendes dødsdom blev stadfæstet ved højesteret 27. maj 2007. Hendes sag er sendt videre til Komiteen for Amnesti og Benådning to gange, men hendes anmodning om benådning blev afvist begge gange.
Sakineh Mohammadis advokat, Mohammad Mostafaei, advarede 13. juni 2010 om, at hendes stening kunne sættes i gang når som helst.
Irans ambassade afviser dødsstraf ved stening
Den Iranske ambassade sendte torsdag d.8 juli en pressemeddelelse ud, hvori de forklarer, at Sakineh Mohammadi alligevel ikke skal henrettes ved stening. Hun er dog stadig dødsdømt, og kan derfor stadig henrettes når som helst.
Amnesty International fortsætter derfor presset på Irans myndigheder og regering for at få hende benådet og for afskaffelse af dødsstraf og inhumane afstraffelses- og henrettelsesmetoder, som piskeslag og stening.
Læs mere om dødsstraf i Iran på Amnestys internationale hjemmeside
Tilmeld dig vores mobilnetværk Lifeline - du får en aktion om ugen, og det koster kun alm. SMS takst. SMS: LIFELINE til 1231.



Amnesty kæmper for menneskerettigehederne – se udpluk af vores sejre her »